Singurul brașovean prezent la Congresul PNL convocat de Ilie Sărăcie în weekend, la București a fost Excelența Sa, marele vulpoi al Brașovului.
După un parcurs politic „remarcabil”, citat din Distilerico-Orban, cu popasuri la ApR, PD, PDL, PNL și listele comune PNL-PSD de la ultimele alegeri locale, Scripcaru s-a băgat la Romexpo într-o adunătură națională, în care i-a aplaudat pe USR-iști și i-a înjurat pe PSD-iști.
Cireașa de pe tort: a dat cu „Huooo!” la greu către TRĂDĂTORI: Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu, care au primit termen de la cheliosul șef să revină și să pupe sutana popii, și ce mai are pe sub ea, după ce „au întreprins acțiuni și demersuri contrare intereselor partidului”. Altfel, afară cu ei din PNL-ul transformat în echipa satelit a USR.
Reprezentantul de la Brașov a început să mustăcească la discursul învinuitului penal Ciucu: „Ne-am bătut cu PSD-ul, ne-am bătut și cu USR-ul, m-am bătut cu AUR și cu televiziunea lor. M-am bătut cu trădătorii de astăzi din PNL. Da, acum pot să o spun sus și tare și pot să o spun liber. Ne-au trădat, au băgat bani mulți în contra-campania mea”.
Când edilul capitalei și-a început tirada „împotriva Sistemului”, omologul lui de la poalele Tâmpei s-a ridicat în picioare, simțind că vine momentul culminant. Și nu s-a înșelat deloc, căci e cotoi bătrân, care știe cum merge... mermeleala în politichia mioritică.
Nici usturoi nu a mâncat, nici gura nu îi pute. Făcând-o pe mironosița, Ciprian Ciucu s-a plâns că el nu e penal și că nu a luat șpăgile electorale de care e acuzat, arătând cu degetul către „oamenii care îl împing astăzi pe Adrian Veştea să formeze un guvern”, care sunt aceiași care au pregătit o operațiune specială împotriva sa. Iaca drăcia dracu'!!!
Apogeul a fost fulminant: „Apropo de Adrian Veştea. Cred că Adrian Veştea nu îşi aparţine”. Sala a erupt, iar alesul brașovean de pe lista PSD-PNL, care se fălea ca-l susține pe Veștea premier, și-a băgat coada între picioare și a început să aplaude. Un adevărat cameleon politic, Gicuță al nostru! Așteptăm să îl vedem, în perioada următoare, cum va da el lecții în public despre corupția și anti-corupția din administrația publică și viața politică a României. Are o vastă experiență în domeniu, e trecut prin multe.
Știți vorba aia: „faceți ce zice popa, nu ce face popa!”
Dar de ce s-a ajuns în această ipostază?
Simplu! Din două motive:
1. românul are mentalitate de slugă, așa încât nu caută să-și facă un nume cu demnitate pentru el, este individualist, și vrea să fie preferatul stăpânului, oricare ar fi el, vrea să câștige favorurile acestuia înaintea unei alte slugi concurente.
2. este destul de inteligent încât să știe cum să o ia înaintea unei alte slugi.
Fără oricare din aceste două condiții, românul ar fi doar un om ca oricare altul. Slugile nu au dragoste una față de alta. Sluga are nevoie de validarea stăpânului, deoarece nici măcar pe sine nu se iubește.
